Obsah

Městys Litultovice se nachází v Moravskoslezském kraji 12 km jihozápadně od Opavy na silnici I/46, směrem na Olomouc. Počtem obyvatel 916  a rozlohou 1035 ha patří Litultovice mezi menší obce západního Opavska.  Litultovice jsou samostatnou obcí se stavebním úřadem a matrikou.
Součástí obce jsou tři přilehlé osady: Choltice, Luhy a Pilný Mlýn. 
Městys je členem Svazu měst a obcí ČR, členem Euroregionu Silesia, Mikroregionu Hvozdnice, Svazku obcí pro provoz skupinového vodovodu Litultovice a Spolku pro obnovu venkova.

úřad

Kontakty

Adresa
Litultovice 1, 747 55 Litultovice

Spojení
Tel: 555 559 541
Email: mestys@litultovice.cz
ID datové schránky: nr8bczf

IČ: 00300381

Bankovní spojení:

KB: 1729821/0100 (Komerční banka, a.s.)

Úřední hodiny

V souladu s Usnesením vlády ČR ze dne 21. října 2020 o přijetí krizového opatření a v návaznosti na vyhlášení nouzového stavu na území republiky, se omezuje rozsah úředních hodin orgánů veřejné správy na dva dny v týdnu.

Po 8:00-11:30 12:30-17:00
St  8:00-11:30 12:30-17:00

 

 

 

 

26.06.2021 - 27.06.2021

Benátská noc

Obec Jezdkovice pořádá v sobotu 26.6.2021 ve 20:00 hodin v zámeckém parku v Jezdkovicích Benátskou noc. Vstupné symbolických 60,-. Hudba vynikající, již osvědčený DJ Turbo.

Obec Jezdkovice Akce v okolí

24.05.2021

MUDr. Eva Brožová - DOVOLENÁ!

Dětská lékařka MUDr. Eva Brožová ve dnech 24.5.2021 - 28.5.2021 neordinuje - dovolená. Zastupuje MUDr. Kolev.

Detail Aktuality

02.11.2020

Choltická kometa

Choltická kometa

Fotografie jsou pořízené ráno, večer a v noci. U noční fotografie je vidět vlevo nad obzorem kometa Neowise. Jméno fotografa - Martin Kronika

Detail

29.10.2020

Slavnostní otevření nové Hasičské zbrojnice městyse Litultovice

Slavnostní otevření nové Hasičské zbrojnice městyse Litultovice

Slavnostní otevření Hasičské zbrojnice městyse Litultovice proběhlo 26.9.2020 v 15 hodin. Zahájení odstartovalo slavnostním průvodem jednotky i přátelských sborů Litultovic. Následoval proslov starosty městyse Litultovice Ing. Janem Birgusem, který přivítal vzácné hosty, kteří také slavnostně promluvili. Byli to náměstek hejtmana MS kraje Ing. Jaroslav Kania, za hasičský záchranný sbor MS kraje plk. Ing. Radim Kuchař, za územní odbor Opava npor. Ing. Zdeněk Bělík a za duchovního správce P. ThLic Tomasz Sebastian Juschkat Th.D – farář a za jednotku hasičů Litultovice nadpr. Jiří Drápal. Slavnostně přestřihli pásku, farář posvětil zbrojnici a následně se mohli občané podívat na prostory nové hasičárny, kde bylo zajištěno občerstvení. Videozáznam je možné vidět na: https://www.youtube.com/channel/UCqujJnlUqTqweGNhR_4YEDQ

Detail

01.10.2020

III. SOUSEDSKÉ POSEZENÍ

III. SOUSEDSKÉ POSEZENÍ

V sobotu 29. 8. 2020 proběhlo v Litultovicích od 16:00 hodin, na zahradě rodiny Jakešových (na Pilnomlýnské), 3.Sousedské setkání občanů z PŘEDEVSÍ. Jako téma byl zvolen styl "HAVAJ". Sice od rána bylo počasí jako na houpačce, ale nakonec se usmálo i sluníčko. Akce se zúčastnili zástupci 23 rodin a to postupně v počtu 56 dospělých osob a 21 dětí. Oproti loňsku se mezitím narodilo několik dalších dětiček, takže z jejich strany byla účast vyšší. Přivítali jsme i nové sousedy. Pro děti byl připraven skákací hrad a kreslící koutek. Dospělí nepohrdli připraveným chmelovým mokem. Zástupci jednotlivých rodin si tradičně připravili skvělé, chutné a oku lahodící laskominy a pochutiny. Ochutnávkou a konzumací si určitě každý přišel na své. Příjemným překvapením byla nápaditost stylových doplňků a převleků. Zkrátka posezení bylo opět skvělé, plné smíchu, pozitivní energie a kreativního tance. Sedět se vydrželo až do pozdních hodin. Závěrem děkujeme všem zúčastněným, nejen za hojnou účast, ale i za přemíru snahy, kterou vložili do svých pochutin, rodině Jakešových za poskytnutí azylu a všem, kdo se podíleli na přípravě, chodu a úklidu vydařené akce. Takže SOUSEDI, SRDEČNĚ VÁM JEŠTĚ JEDNOU DĚKUJEME a budeme se těšit na setkání v příštím roce. organizátoři Bohdan Lhotský, Daniel Štefek

Detail

01.10.2020

20 LET OKRESNÍHO PŘEBORU V LITULTOVICÍCH

20 LET OKRESNÍHO PŘEBORU V LITULTOVICÍCH

V sobotu 29.8.2020 proběhla akce na fotbalovém hřišti u příležitosti 20.let OKRESNÍHO PŘEBORU v Litultovicích. Přes mírné problémy s počasím se počasí se nakonec umoudřilo a návštěvníky čekal příjemně strávený den, plný sportu, zábavy a občerstvení.

Detail

01.10.2020

PASOVÁNÍ NA ŠKOLÁKY

PASOVÁNÍ NA ŠKOLÁKY

Čtvrteční odpoledne 27. 8. 2020 patřilo našim předškolákům, kteří byli před zraky svých blízkých pasováni na školáky. Pasovat je přišel pan král a každý předškolák dostal na památku tričko. Děti si užily krásný den plný zábavy a her. Přejeme všem školákům úspěšné vkročení do školních lavic.

Detail

01.10.2020

ROTARY KLUB OPAVA

ROTARY KLUB OPAVA

Rotary klub Opava uspořádal ve středu 26. srpna 2020 odpolední setkání s handicapovanými dětmi, jejich učiteli a vychovateli v zámeckém parku v Litultovicích. Setkání mělo za účel nahradit zrušený pobyt na Kružberku, kde každoročně náš Rotary klub organizuje letní tábor pro tyto děti. Jsou to děti nejen z Opavy, ale z našeho okolí, kteří se musejí vyrovnávat s nějakým problémem za pomoci druhých. A to je také naše heslo Rotary - pomáhat jiným nad své osobní zájmy. Naše snaha byla nahradit již výše zmíněný týdenní pobyt na táboře, který byl zrušen v době koronavirové krize. Díky porozumění a podpoře Městyse Litultovice, který nám poskytl prostory našeho krásného parku a zázemí v něm, jsme mohli pro naše děti vše dobře připravit. Odpoledne zpestřil pan Jan Šrom ze Štáblovic, který potěšil naše účastníky jízdou na invalidním vozíčku za elektromocyklem KTM, pro všechny zahrál DJ pan Aleš Indrák a hudebníci z Opavy Standa Mruzek a Naďa Kalusová s kolegou bubeníkem, pro děti byly k dispozici chůdy a hra točopino. Občerstvení v podobě výborného guláše připravila naše členka Janička Weiszová s kolektivem. Pro případnou nepřízeň počasí byl postaven také veliký stan díky místním hasičům, který jsme nakonec nemuseli využít, protože počasí nám přálo a celé odpoledne se moc vydařilo. Všichni byli nakonec odměněni pamětní medailí na tento den. Odměnou nám byly úsměvy a spokojenost ve tvářích všech účastníků

Detail

08.09.2020

ZÁVOD VE STŘELBĚ Z KUŠE…

ZÁVOD VE STŘELBĚ Z KUŠE…

Dne 18. 7. 2020 se konal na fotbalovém hřišti závod ve střelbě z kuše.

Detail

Novinky a aktuality z našeho webu,
stáhněte si zdarma mobilní aplikaci.
×
Více informací

Občanská vybavenost

 • Základní škola Litultovice, příspěvková organizace, 
 • Mateřská škola, příspěvková organizace Litultovice,  
 • zámek, kde se nachází Úřad městyse Litultovice, Muzeum historie Litultovic, knihovna, lékárna Dr. Max  
 • tělocvična 
 • fotbalové hřiště
 • zdravotní středisko s ordinací praktického, ženského zubního a dětského lékaře 
 • penzion pro seniory
 • pobočka České pošty
 • Zámecká restaurace
 • prodejna smíšeného zboží - TEMPO
 • železářství Abendroth
 • čerpací stanice EuroOil
 • kostel sv. Bartoloměje

Struktura obyvatelstva

Počet obyvatel: Městys Litultovice má aktuálně k 1.1.2016 - 923 obyvatel.

Průměrný věk:  39,29 let.

Rozdělení obyvatelstva dle pohlaví:
Ženy 462
Muži 461
   
Rozdělení obyvatelstva dle věku:
0 - 18 let 207
19 - 60 let 505
60 a více 204
   
Obyvatelstvo dle rodinného stavu:
svobodní 377
ženatí a vdané 408
rozvedení 60
ovdovělí  *80

* z toho vdovy 66 a vdovci 14

 

Znak

Litultovicím byl předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky udělen modrý štít se dvěma stříbrnými leknínovými listy, jež vyrůstají ze stříbrno-červeně šachovaného půlměsíce. Leknínové listy jsou převzaty od Stošů z Kounic, zatímco půlměsíc připomíná erb Běrky z Nasilé. Lekníny navíc vytvářejí siluetu srdce, které bylo dominantní figurou erbu Bítovských z Bítova.

znak

Doprava

Dopravní dosažitelnost:

Městys Litultovice se nachází na silnici I/46, směrem na Olomouc. V obci se nachází dvě autobusové zastávky – Litultovice točna a Litultovice střed. V osadě Pilný Mlýn se nachází vlaková zastávka a autobusová zastávka, v osadě Litultovice Choltice autobusová zastávka a v osadě Litultovice Luhy autobusová zastávka.
 

Železniční doprava je zajišťována společností Railway Capital a.s. na trase: Opava – Dolní Životice – Mladecko – Jakartovice - Svobodné Heřmanice.
Autobusová doprava je zajišťována společností TQM – holding s.r.o. na trasách: Opava – Stěbořice – Litultovice – Kružberk a Opava – Slavkov – Litultovice – Hořejší Kunčice.
Dále je pak autobusová doprava zajišťována společností Veolia Transport Morava a.s. na trase: Opava – Litultovice – Šternberk – Olomouc.
 

Informace